Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że mechanizm uzależniający wypłatę funduszy europejskich od dochowania zasad praworządności przez państwo członkowskie może wejść w życie. Czy w związku z tym twoim zdaniem prawdopodobieństwo, że UE zamrozi Polsce eurofundusze, jest: / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe
Reklama
Większość Polaków uważa, że po ostatnim wyroku TSUE, który zatwierdził mechanizm warunkowości, środki unijne dla Polski zostaną zamrożone – takie są wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM.
Na wysokie lub raczej wysokie prawdopodobieństwo takiego scenariusza wskazuje prawie 60 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest 23 proc., a co dziesiąty respondent uważa, że takiego zagrożenia nie ma w ogóle. Nieco mniej, bo ok. 7 proc., nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.
Pytanie sondażowe zadaliśmy dwa dni po głośnym wyroku TSUE z ubiegłego tygodnia, w którym unijny trybunał potwierdził legalność rozporządzenia w sprawie mechanizmu warunkowości i tym samym oddalił skargi Polski i Węgier.
Reklama