Szef PAŻP przebywał w poniedziałek w Kijowie, gdzie spotkał się z przedstawicielami UkSATSE (Ukrainian State Air Traffic Services Enterprise), czyli odpowiednikiem PAŻP.

Scenariusze na wypadek eskalacji

- Omówiliśmy określone scenariusze, które mogłyby się wydarzyć w przyszłości, gdyby doszło do eskalacji konfliktu na linii Rosja-Ukraina. Współpracujemy z UkSATSE w pełnym zakresie, aby zapewnić sprawny, bezpieczny przepływ ruchu lotniczego w polskiej i ukraińskiej przestrzeni powietrznej - powiedział Janiszewski.

Reklama

Jak dodał, zadeklarował Ukraińcom "nasze pełne wsparcie, wsparcie PAŻP, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i pełnej współpracy, w szczególności jeśli chodzi o aspekty wojskowe przy granicy". - Musimy ewentualnie się zgodzić z faktem, że jeżeli doszłoby do jakiegoś konfliktu, to wojska NATO wprowadziłyby określone ćwiczenia, czy akcje w powietrzu. Dlatego omówiliśmy zakres współpracy w tym momencie i możliwe scenariusze, jakie mogą się w przyszłości zdarzyć - powiedział Janiszewski.

Jak dodał, chodzi m.in. o transparentną wymianę informacji, czy też potencjalnie o współpracę na poziomie kontrolerów ruchu lotniczego.

- Jako służby ruchu lotniczego musimy być przygotowani na każdy scenariusz i omówiliśmy zakres potencjalnych scenariuszy na przestrzeni dni i tygodni. Zadeklarowałem pełną pomoc w przypadku też i czarnych scenariuszy - zapewnił Janiszewski.

Co zakłada najczarniejszy scenariusz?

Reklama

Dopytywany, co zakłada najczarniejszy scenariusz, odparł: Możliwość zamknięcia ukraińskiej przestrzeni powietrznej i określonej współpracy z częścią wojskową, czy też częściowe zamknięcie ukraińskiej przestrzeni i normalne operacje lotnicze w regionie Lwowa i nad Lwowem. Takie scenariusze są rozważne.

Jak zauważył Janiszewski, strona ukraińska przekazała, że ma swoje scenariusze opracowane ze stroną wojskową. - W przypadku rozwijania się potencjalnego konfliktu dojdzie do współpracy na linii PAŻP-UkSATSE, PAŻP-strona wojskowa, UkSATSE-strona wojskowa i wymiana określonych danych. Podkreślam, na tę chwilę są to tylko scenariusze - wskazał Janiszewski.

Szef PAŻP zapewnił, że obecnie ruch w ukraińskiej przestrzeni powietrznej - z wyjątkiem wschodniej Ukrainy - "odbywa się w sposób bezpieczny, zagwarantowany jest pełen zakres usług służb nawigacyjnych i nie ma przeszkód w określonych operacjach lotniczych.

- Sytuacja w powietrzu nie zmieniła się i nie zmienia się na tę chwilę. Pasażerski ruch lotniczy odbywa się normalnie. Scenariusze są opracowywane, ponieważ PAŻP i UkSATSE muszą być przygotowane na każdą ewentualność - powiedział.

Wojska Rosji przy granicach Ukrainy

Rosja skoncentrowała przy granicach Ukrainy do 190 tys. swoich żołnierzy i - według zachodnich służb specjalnych - atak na ten kraj może nastąpić w dowolnym momencie.

PAŻP jest jedyną w kraju instytucją szkolącą oraz zatrudniającą kontrolerów ruchu lotniczego. Pełnią oni służbę przez całą dobę, siedem dni w tygodniu; odpowiada też za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą, którą buduje i rozwija. Sprawuje nadzór m.in. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.