Wprowadzamy dodatkowe wypłaty, wsparcie PFRON-u dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Polski Ład to najbardziej solidarnościowa reforma systemu podatkowego - powiedział.

Chcemy żeby Polacy zarabiali więcej - dodał szef rządu.

Podkreślał, że fundamentalną zmianą wprowadzaną przez Polski Ład jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł.

Trwa ładowanie wpisu

Ulga dla klasy średniej

Rozciągamy ulgę dla klasy średniej dla wszystkich emerytów i rencistów do kwoty 12 800 złotych. Podobnie wobec wszystkich zleceniobiorców, ale także np. nauczycieli akademickich - do pensji 12800 zł brutto nie będzie straty - zapewniał Morawiecki.

Ulga dla samotnych rodziców

Zapowiedział także zmianę w zasadach rozliczania ulgi dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Rodzice tacy dostaną pełen zwrot ulgi, czyli 1,5 tys. zł, bez względu na to, ile podatku zapłacili – powiedział Morawiecki.

OPP

Dodał także, że będą nowe rozwiązania dla organizacji pożytku publicznego, które uzyskują wpływy z 1 proc. podatku, przekazywanego przez podatników przy rozliczeniu rocznym.

Zasad będzie prosta – jeśli ich wpływy z 1 proc. będą niższe niż w roku 2021, to Skarb Państwa ten ubytek uzupełni – powiedział premier.

Reklama

Jeśli zarabiający do 12,8 tys. zł stracą na Polskim Ładzie, będą mogli rozliczyć się jak w 2021 r.

Premier poinformował, że jeśli ktoś na koniec tego roku zauważy, że zarabiając do 12 800 zł brutto miesięcznie zarobi - w związku z Polskim Ładem - mniej niż to było w 2021 roku, to wówczas będzie mógł liczyć na rekompensatę.

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, czy w tym nowym systemie otrzyma wyższe wynagrodzenie, bądź takie same, zarabiając do 12 800 zł i na koniec tego roku zauważy jakąkolwiek różnicę, to zezwolimy, wprowadzimy zasadę możliwości rozliczenia według dochodów osiąganych w 2021 r., czyli porównanie 2021 r. i 2022 r. Jeżeli się okaże, że 2022 r. w jakikolwiek sposób o jedną złotówkę pogorszył status podatkowy kogokolwiek w Polsce, jakiejkolwiek osoby, to będzie można otrzymać ten zwrot - powiedział na konferencji szef rządu.

Według Morawieckiego "lepszej gwarancji chyba nie można dać, że wszyscy Polacy bez wyjątku, wszyscy Polacy, których łączne wynagrodzenie sięga do 12 800 zyskają, bądź nie stracą ani złotówki na Polskim Ładzie".