Dla Rosji największym sukcesem dzisiaj będzie zasianie paniki, braku zaufania w społeczeństwie ukraińskim i zdestabilizowanie nas od środka - oznajmił Kułeba. Przede wszystkim - jak dodał - dotyczy do rozchwiania systemu finansowego i gospodarki.

Reklama

Dlatego mamy podjąć wszystkie działania, by nie dopuścić do tego, aby Rosja osiągnęła ten cel, nawet bez wyciągania broni z kieszeni - dodał.

Wszystkie nasze wysiłki dziś są skierowane na to, by sytuacja wewnątrz kraju pozostała stabilna, a gospodarka nie cierpiała z powodu problemów dotyczących kwestii bezpieczeństwa - oświadczył Kułeba.

O tym rozmawialiśmy z sekretarzem Blinkenem - przekazał.

Reklama

Zaznaczył też, że Kijów wie, iż USA stoją ramię w ramię z Ukrainą nie tylko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale też wspierają ją, by utrzymać "wewnętrzną siłę" Ukrainy.

Blinken do Ukraińców: Nie pozwólcie Moskwie was podzielić

Ukraina stoi w obliczu bezprecedensowego wyzwania ze strony Rosji - oświadczył w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken po spotkaniu z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Blinken przekazał, że przybył na Ukrainę, by potwierdzić niezachwiane poparcie USA dla Ukrainy "w czasie, gdy jej bezpieczeństwo, rozkwit, demokracja, jej fundamentalne prawo do istnienia jako suwerenne, niezależne państwo, mierzy się z bezprecedensowym wyzwaniem ze strony Rosji".

Sekretarz stanu USA poinformował, że jego kraj zwiększy wsparcie dla Ukrainy do 300 mln dolarów tym roku.

Celem Moskwy od dawna jest sianie podziałów na Ukrainie - ocenił Blinken po spotkaniu z szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą. Ukraina powinna unikać wszystkich działań, które pomagają Rosji w tych cynicznych zamiarach\ - wskazał.

Reklama

Nie pozwólcie Moskwie was podzielić - wezwał Blinken. Liderzy polityczny powinni odłożyć na bok dzielące ich różnice na rzecz interesów narodowych.

Zaznaczył, że Ukraińcy muszą się przygotować do tego, że mogą nadejść "trudne dni".