W związku z wysokimi cenami gazu i prądu gabinet postanowił zrekompensować gospodarstwom domowym wyższe koszty energii. Obniżony został podatek energetyczny, co ma przynieść przeciętnej rodzinie około 400 euro oszczędności w skali roku.

Reklama

Uruchomiony został także program pomocy osobom najuboższym. Te mogą liczyć na wsparcie, wypłacane za pośrednictwem gmin, w wysokości 200 euro rocznie.

Wyższe podatki

Zdaniem portalu Gaslicht niderlandzki fiskus skorzysta jednak na rekordowo wysokich cenach energii elektrycznej, a to wszystko dzięki podatkowi VAT.

Reklama

Z wyliczeń portalu wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe płaci obecnie ponad dwa razy więcej podatku niż sześć miesięcy temu.

"W czerwcu można było zawrzeć roczną umowę na około 2 tys. euro natomiast teraz najtańsze roczne kontrakty zaczynają się znacznie powyżej 4000 euro" – informuje Gaslicht i wskazuje, że w rezultacie podatek VAT wzrasta z około 350 euro do ponad 700 euro.

Ma to przynieść budżetowi co najmniej 2 mld euro więcej w przyszłym roku. "Jeżeli rząd chce realnie pomóc rodzinom w płaceniu wysokich rachunków, powinien po prostu obniżyć podatek VAT" - twierdzi szef portalu Ben Woldring.