"UE zdecydowanie potępia decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego o likwidacji stowarzyszenia Memoriał, które odgrywa ważną rolę w ochronie pamięci o represjach politycznych i łamaniu praw człowieka" - oznajmił szef unijnej dyplomacji.

Reklama

"Krytyczne spojrzenie w przeszłość społeczeństw jest niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i postępu. Tłumienie wolności ostatecznie osłabi tych, którzy angażują się w takie działania" - ocenił Borrell.

Likwidacja stowarzyszenia Memoriał

Sąd Najwyższy Rosji nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się m.in. badaniem zbrodni stalinowskich. Adwokatka organizacji Maria Ejsmont zapowiedziała odwołanie się od tej decyzji.

Odwołanie w Rosji, a w razie konieczności także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zapowiedział też szef Memoriału Jan Raczyński. Dodał, że niemożliwe jest całkowite powstrzymanie działalności Memoriału, ponieważ organizacja posiada struktury, nie będące osobami prawnymi.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Prowadzi też wykaz obecnych więźniów politycznych w Rosji.