Wchodzący z nowym rokiem w życie Polski Ład mówi co innego – że składka zdrowotna od liniowca wyniesie 4,9 proc.
Reklama
– To ewidentna pomyłka ustawodawcy – nie ma wątpliwości Andrzej Radzisław, radca prawny z Kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił stanowisko w poradniku opublikowanym na swojej stronie internetowej. Napisał w nim, że „składkę w wysokości 4,9 proc. przedsiębiorca stosuje dopiero od rozliczeń za luty 2022 r.”. A za styczeń ma być jeszcze 9 proc.
Spytaliśmy, z którego przepisu to wynika. W odpowiedzi ZUS wskazał na art. 79 ustawy wprowadzającej Polski Ład, czyli nowelizacji z 29 października 2021 r. (Dz.U. poz. 2105). Przepis ten mówi jednak tylko o podstawie wymiaru składki za styczeń 2022 r. (ma być ona u przedsiębiorców jeszcze taka sama jak w mijającym 2021 r.). Nie ma w nim słowa o stopie procentowej.
Reklama
– Przepis jest wyjątkowo jasny i precyzyjny. Problem polega na tym, że z pewnych względów regulacja ta nie odpowiada zamysłowi rządzących. W konsekwencji ZUS za wszelką cenę próbuje zmienić treść przepisu w drodze nadinterpretacji – komentuje doradca podatkowy Michał Pankiewicz.
W jego ocenie stanowisko ZUS jest jawnie sprzeczne z łacińską paremią „clara non sunt interpretanda” (nie dokonuje się wykładni tego, co jasne).
– Jeżeli ustawodawca jasno przesądził daną kwestię, tak jak uczynił to w art. 79, to władza wykonawcza nie ma podstaw, aby kwestionować wolę suwerena, stosując inny rodzaj wykładni niż literalna – mówi ekspert.

111 zł - tyle więcej podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną

Różnica między tym, co twierdzi ZUS, a tym, co wynika z przepisu Polskiego Ładu, przekłada się na prawie 111 zł. Tyle więcej podatnik zapłaci w styczniu na składkę zdrowotną.
Przypomnijmy, że dopiero co Sejm załatał inną lukę, również dotyczącą tej samej grupy podatników.

Całość przeczytasz na gazetaprawna.pl>>>