Musimy podjąć i przedstawić decyzje ws. kwestii obostrzeń - mówił na konferencji prasowej Adam Niedzielski. Minister zdrowia przyznał, że sytuacja się nie ustabilizowała. To poważne zagrożenie dla wydolności systemu opieki zdrowotnej - mówił. Przyznał też, że nowy wariant - Omikron - jest kolejnym zagrożeniem. Mówił też, w których regionach sytuacja jest najgorsza, a w których się poprawia.

Reklama

Trzy elementy walki z epidemią

Minister zdrowia mówił o trzech obszarach działalności - pierwszym jest ustawa, według której pracodawca będzie mógł wymagać od pracownika wyniku testu. Testy mają być za darmo dostępne dla obywateli polskich. Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS - zauważył. Dodał, że projekt trafi na ścieżkę legislacyjną w ciągu tygodnia.

Drugim elementem są - od 1 marca - obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Trzecim elementem będą nowe restrykcje. Generalnie mamy pewne trzy elementy tych obostrzeń - po pierwsze dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów. Wszystkie miejsca, w których był limit do 50 proc. uczestnictwa, będą miały limity obniżone do 30 proc. - stwierdził. Przedsiębiorca będzie musiał wykazać - jak stwierdził Niedzielski - weryfikować certyfikaty. Rząd chce też wykorzystać okres ferii i w okresie od 20-23 grudnia i czasie do Trzech Króli wprowadzić zdalne nauczanie.

SZCZEGÓŁY OBOSTRZEŃ

Jak mówił wiceminister Kraska, nowe wytyczne będą obowiązywać od 15 grudnia - powyżej 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, kościołach czy restauracjach może dotyczyć tylko osób zaszczepionych. Zamknięte też będą dyskoteki i kluby oraz miejsca do tańczenia. Z kolei sylwestrowe imprezy będą mogły być najwyżej na 100 osób.

Od 15 grudnia, wszyscy przylatujący spoza Schengen muszą mieć wykonane testy. Od 20 grudnia do 9 stycznia obowiązywać będzie nauka zdalna w szkołach. Przedszkola i żłobki będą jednak działać normalnie.