Podstawową metodą walki z kolejnymi falami, z pandemią w ogóle, są szczepienia. Wiemy, że w Polsce mamy w tej chwili zaszczepione niecałe 50 proc., czyli połowę populacji. Druga połowa jest narażona na hospitalizację, a nawet śmierć - mówił w Polskim Radio 24 wiceminister. To, ile osób się nie zaszczepiło jest, jak ocenił, bardzo niepokojące. Są niestety takie województwa, które zdecydowanie odbiegają od całego kraju, jeśli chodzi o ilość zaszczepionych osób - wskazał.

Reklama

Kraska o szczepionkach: Badania są jednoznaczne

Kraska akcentował, że nadal ważne jest dbanie o tzw. DDM, czyli dezynfekcję, dystans, maseczkę, a także przestrzeganie zasad higieny, szczególnie mycia rąk. Przestrzegajmy tych prostych, tanich zasad, które naprawdę pandemię powstrzymują - zaapelował. Wiceminister stwierdził, że czwarta fala COVID-19 na pewno nastąpi, choć jak zaznaczył, trudno powiedzieć, w jakim okresie będzie jej szczyt, a także jak będzie ona duża.

Symulacje, które dostajemy z różnych agend, pokazują różnie - od 10-15 tys. do nawet 30 tys. zakażeń dziennie. To są duże wolumeny, które będą skutkowały dużą ilością osób, które mogą trafić do szpitali - wskazał.

Reklama

To bardzo niepokojące, że mając broń, jaką jest szczepionka, wiele osób nie chce z niej skorzystać - zaznaczył Kraska. Wszyscy – jak mówił - chcemy normalności, ale nie wszyscy korzystamy z możliwości szczepienia, rezygnując z niego często jedynie na podstawie obiegowych opinii. Badania naukowe są jednoznaczne. (…) Trudno mi czasem zrozumieć, co kieruje Polakami, którzy nie chcą skorzystać ze szczepień - zaznaczył.

Ministerstwo podało w środę, że badania potwierdziły 234 nowe zakażenia koronawirusem. Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 887 270 zakażeń Zmarło 75 329 osób z COVID-19. W szpitalach jest 374 chorych z COVID-19, w tym 46 pacjentów podłączonych do respiratorów. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 18,524 mln osób. Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 to ponad 35 mln 917 tys.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ mhr/