Chcemy jak najszybciej przedłużyć umowę, która obowiązuje do 2024 roku (w sprawie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę) - oświadczyła niemiecka kanclerz.

Reklama

Jak podkreśliła, Niemcy są "jednomyślne z USA co do tego, że gazu nie można wykorzystywać jako broni".

Merkel: Nowe sankcje, jeśli Rosja spróbuje wykorzystać NS2 jako broń

Bardzo poważnie odnosimy się do zaniepokojenia ukraińskiej strony i dlatego podczas rozmów w Moskwie mówiłam o tym, i bardzo jasno mówiliśmy o tym, że w ramach europejskich opowiadamy się za nowymi sankcjami, jeśli Rosja będzie próbować wykorzystać ten gazociąg jako broń - powiedziała Merkel, która złożyła wizytę w Rosji w piątek.

Zełenski przekazał, że rozmawiał z Merkel m.in. o przedłużeniu umowy tranzytowej po 2024 roku i o transformacji energetycznej.

Jak poinformował, w poniedziałek w Kijowie odbędzie się spotkanie ministrów energetyki Ukrainy, Niemiec i USA w sprawie tranzytu gazu przez Ukrainę.

Zełenski: Będziemy ponosić największe ryzyko w związku z zakończeniem budowy NS2

Główne ryzyko związane z zakończeniem budowy Nord Stream 2 będzie ponosić Ukraina - powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z niemiecką kanclerz Angelą Merkel.

Zauważył też, że przejście Ukrainy na zieloną energetykę to kwestia "wielkich pieniędzy i długiego czasu".

Chcę więc zrozumieć, co będzie otrzymywać Ukraina i co może stracić nasze państwo po tym, jak zakończy się umowa (w sprawie tranzytu) 2024 roku. I kto daje konkretne gwarancje Ukrainie - dodał