"Sąd UE nie może rozstrzygać kwestii leżących w gestii prawa i rządów państw członkowskich, w tym przypadku Hiszpanii" - uzasadniono w piśmie, na które powołał się w poniedziałek internetowy dziennik elDiario.es.

Decyzja TSUE co do immunitetu

Na początku marca, na wniosek hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Parlament Europejski zdecydował o cofnięciu immunitetu parlamentarnego katalońskim liderom separatystycznym, którzy jednak odwołali się od tej decyzji.

Reklama

Na początku czerwca TSUE tymczasowo zawiesił uchylenie immunitetu, aby eurodeputowani mogli uczestniczyć w posiedzeniach PE w Strasburgu bez ryzyka zatrzymania.

Nakaz aresztowania przywódców separatystycznych obowiązuje na terenie Hiszpanii, a także w ramach SIRENE - europejskiego systemu osób poszukiwanych przez organy sądowe w celu aresztowania i ekstradycji.

W przedstawionych obecnie zarzutach w sprawie katalońskich liderów niepodległościowych Hiszpania zakwestionowała uprawnienia sądu europejskiego dotyczące zastosowania tzw. środka tymczasowego, tj. zawieszenia wykonania decyzji PE do czasu definitywnego rozstrzygnięcia.

Kompetencje rządu krajowego

Reklama

Według Madrytu Trybunał nie może przywrócić czasowo immunitetu separatystom, ponieważ należy to do kompetencji rządu krajowego.

"Nadrzędna powinna być zgodność z prawem, a w szczególności gwarancja, że sąd państwa członkowskiego może działać w ramach swoich kompetencji (…). Wnioskowany środek zapobiegawczy pociąga za sobą nadmierne poświęcenie interesu wymiaru sprawiedliwości i poszanowania praworządności".

Były premier Katalonii Carles Puidgdemont oraz kilku członków jego gabinetu, w tym Toni Comin i Clara Ponsati, zostali w 2019 r. oskarżeni przez Sąd Najwyższy w Madrycie o rebelię i malwersację środków publicznych w związku z nielegalnym referendum niepodległościowym, które zorganizowali w Katalonii w 2017 r. W tym samym roku wyjechali oni z Hiszpanii w obawie przed aresztowaniem. W maju 2019 r. Puigdemont i Comin zostali wybrani do PE. Ponsati została eurodeputowaną w 2020 r.