We wtorek na stadionie PGE Narodowy zaprezentowany zostanie raport Lewicy pt. "Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PiS". Po prezentacji planowana jest debata ekspertów pt. "Zdążyć przed czwartą falą".

Reklama

Pierwszy taki dokument

Gawkowski powiedział PAP, że raport Lewicy to przede wszystkim pierwszy dokument, który zbiera całą wiedzę o sprawach dotyczących pandemii w jedną całość. - Jest też "białą księgą" pokazującą zarówno to, gdzie władza stanęła na wysokości zadania, jak i miejsca, w których nie podołała - zaznaczył.

Wyjaśnił, że raport obejmuje wydarzenia od pojawienia się pierwszych informacji o koronawirusie, czyli od stycznia i lutego 2020 roku, aż po końcówkę ostatniej, trzeciej fali epidemii, czyli maj i czerwiec tego roku. - To jest istne podsumowanie Polski w czasach Covidu - stwierdził Gawkowski.

Dodał, że raport zawiera także rekomendacje na przyszłość i opis tego, jak państwo powinno reagować, a czego nie powinno robić przy ewentualnych kolejnych zagrożeniach epidemicznych.

Raport apolityczny?

Gawkowski pytany, jaki obraz państwa i władz publicznych wyłania się z raportu Lewicy odparł, że pojawiają się zarówno oceny pozytywne, jak i bardzo krytyczne.

- To jest raport bardzo rzetelny, to rzetelny, a nie polityczny opis pandemii - zapewnił.

Pytany, które decyzje podejmowane w pandemii Lewica ocenia pozytywnie, wskazał na powoływanie szpitali covidowych. - Złym elementem były na pewno procedury, które utrudniały dostęp do lekarza - zaznaczył.

Gawkowski podkreślił w kontekście ewentualnych kolejnych zagrożeń epidemicznych konieczność przygotowania odpowiednich procedur, oddanie decyzji w ręce specjalistów, a nie polityków oraz konieczność inwestycji w służbę zdrowia.

Szef klubu Lewicy nie chciał zdradzić, kto dokładnie weźmie udział w debacie, ale zaznaczył, że będą to eksperci, którzy - jak powiedział - stali na pierwszej linii frontu w walce z epidemią. Mają rozmawiać m.in. o tym, co zrobić, żeby państwo było lepiej przygotowane na skutki pandemii oraz o tym jak być w przyszłości przygotowanym na ewentualne kolejne zagrożenie epidemiczne.