To jest około 2,5 miliona uczniów, którzy uczą się w szkołach - mówił minister Michał Dworczyk. Wszystkie dzieci, będą szczepiły się w punktach szczepień. Nie rozpoczniemy szczepień w szkołach przed wakacjami - dodał.

Reklama

Czarnek: Po wakacjach ruszą szczepienia w szkołach

Od 6 do 10 września dyrektorzy szkół będą mogli odebrać od rodziców dzieci kwestionariusze medyczne. Na ich podstawie, w trzecim tygodniu września ruszy akcja szczepień w szkołach - powiedział szef resortu edukacji, Przemysław Czarnek. Zapewnił, że szczepienia będą dobrowolne.

Niedzielski Akcja informacyjna jest ważna

Z kolei minister zdrowia zauważył, że czerwcowa akcja edukacyjna w szkołach sprawi, że ruchy antyszczepionkowe nie będą mogły żerować na niewiedzy i mitach.

Niedzielski dodał też, że od dziś Polska przystępuje do unijnych certyfikatów covidowych. Można je będzie dostać, gdy jest się ozdrowieńcem, albo ma się ujemny wynik testu PCR oraz gdy się jest zaszczepiony dwiema dawkami. Certyfikat można będzie pobrać od dziś w wersji cyfrowej czy dokumentu do wydrukowania z internetowego konta pacjenta. Minister zdrowia dodał, że formalny start systemu dla wszystkich krajów ruszy dopiero 1 lipca, teraz jednak Polska jest wśród 7 krajów, które już wydają te certyfikaty.

Jeśli ktoś nie ma konta, to w dowolnym punkcie medycznym będzie można ten wydruk zamówić. A do 25 czerwca będzie można też mieć certyfikat na koncie w aplikacji na smartfonie

Jak działają certyfikaty?

Certyfikat szczepienny wynosi rok - powiedział Niedzielski. Certyfikat po teście działać zaś będzie jedynie 48 godzin od wykonania testu. Status ozdrowieńca obowiązywać zaś będzie przez pół roku.