Do awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Doszło do zatrzymania 10 z 11 bloków elektrowni. Bez zakłóceń działał jedenasty blok, dlatego że był przyłączony do innej stacji - Trębaczew. Tego samego dnia awaria została usunięta.

Reklama

We wtorek na Twitterze spółka PGE podała, że sytuacja w Elektrowni Bełchatów stabilizuje się. "Po wczorajszym zdarzeniu, spowodowanym zadziałaniem zabezpieczeń elektrycznych na stacji rozdzielczej w Rogowcu, należącej do @pse_pl nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni o łącznej mocy około 3900 MW" - napisano.

Bloki w elektrowni Bełchatów

Jak przekazano, we wtorek nastąpiło uruchomienie 7 bloków energetycznych. Bez zakłóceń energię elektryczną produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew. Jednocześnie podkreślono, że uruchomienie jednostek wytwórczych po tak nagłym odstawieniu to ogromne wyzwanie technologiczne.

Reklama

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.