Moja marynarka wojenna, moje siły lądowe i moje lotnictwo będą działały zgodnie z konstytucją – dodał szef państwa i rządu.

Reklama

Bolsonaro, emerytowany wojskowy, od kilku tygodni często przypomina publicznie swą wieź z armią, zapowiadając "zdyscyplinowanie" gubernatorów 26 stanów Brazylii. Korzystając z konstytucyjnych uprawnień ogłaszają oni wbrew woli prezydenta lokalne lockdowny i inne środki ostrożności wobec nie słabnącej pandemii koronawirusa.

W Brazylii liczba zgonów z powodu pandemii przekroczyła w czwartek 417 tysięcy.

Bolsonaro: Wszyscy wolimy umrzeć w domu

Prezydent Bolsonaro, który użył ponownie zwrotu "moje wojsko", przemawiając w piątek na uroczystości otwarcia nowego mostu na rzece Rio Abuna w Porto Velho, witany był owacjami przez zgromadzonych na uroczystości.

Wszyscy wolimy umrzeć w domu. Stawiam się w sytuacji tych, którzy tracą wszystko, albo prawie wszystko z powodu błędnych decyzji – oświadczył prezydent.

To, czego pragniecie – kontynuował - to bardzo niewiele: chcecie poszanowania porządku i sprawiedliwości. Moim obowiązkiem jako szefa sił zbrojnych, jako szefa rządu, jest zagwarantowanie waszych praw. Możecie być całkowicie pewni: każdy z nas, wojskowych, przysięgał oddać życie za ojczyznę, a wy, którzy jesteście wszyscy wielka brazylijska armią, też zrobicie wszystko, aby bronić swej wolności.

Zgodnie z brazylijską konstytucją gubernatorzy 26 stanów Brazylii korzystają z szerokiej autonomii administracyjnej, która obejmuje m.in. zarządzanie stanowymi systemami opieki zdrowotnej i pozwala na stosowanie nadzwyczajnych obostrzeń w przypadku zagrożeń epidemicznych.