Żukowska pytana w RMF FM o wypowiedź Sienkiewicza, podkreśliła, że "zdradą Polski byłoby odrzucenie racji stanu, odrzucenie planu Marshalla XXI wieku". - Byliśmy przygotowani na takie reakcje, ponieważ znamy linię polityczną Platformy Obywatelskiej - dodała.

Reklama

Posłanka Lewicy przekazała, że podczas spotkania z premierem rozmawiano o tym, "jak poprawić Krajowy Plan Odbudowy, który zatwierdza Komisja Europejska". - Nie uważamy Komisji Europejskiej za szulera czy oszusta - podkreśliła.

Żukowska zaznaczyła, że "Komisja Europejska ma w dialogu z Parlamentem Europejskim nadzorować wykonanie Krajowego Planu Odbudowy".

Krajowy Plan Odbudowy i "haniebny deal"

Lewica zdradziła opozycję i demokrację. Od takich rozmów jest sala sejmowa, a nie chronione gabinety - grzmiał poseł Bartłomiej Sienkiewicz na konferencji prasowej. - PiS szukał naiwnego i znalazł. Jeszcze się nie skończyło spotkanie Lewicy z rządem, a już w Polskę wyruszyły bilboardy. Lewica dokonała zbrodni na demokracji - dodał.

I zwrócił się bezpośrednio do Lewicy: Grubo się pomylicie. To haniebny deal.

W tak mocnych słowach odniósł się do ustaleń po spotkaniu Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Krajowego Planu Odbudowy.

Ustalenia Lewicy z rządem PiS

W Sejmie we wtorek rano odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i przedstawicieli rządu oraz klubu PiS z politykami Lewicy. Tematem spotkania były uwagi do Krajowego Planu Odbudowy.

Lewica przedstawiła na spotkaniu warunki poparcia planu odbudowy. Skorzystaliśmy z możliwości spotkania i dyskutowaliśmy na temat sześciu ważnych punktów. Rząd zgodził się na wszystkie warunki - negocjowaliśmy kwoty i formułę wsparcia - poinformował Robert Biedroń.

Wynegocjowaliśmy 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych; uzgodniliśmy, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów; 300 mln euro trafi na wsparcie dla branży gastronomicznej i hotelarskiej - mówił na konferencji po spotkaniu.

Jak poinformowano rząd przedstawi szczegółowy plan wydatkowania środków i powstanie komitet monitorujący wydatki z udziałem związków zawodowych.

Reklama

Nie było takich rozmów, czy będziemy głosować za czy przeciw - dodał Biedroń.

Lewica złożyła swoje propozycje do krajowego planu odbudowy. Propozycje konsultowane z samorządowcami, związkami zawodowymi i przedsiębiorcami. Propozycje bardzo aktualne i konkretne, odnoszące się do problemów zwyczajnych ludzi - mówił europoseł.

Zobowiązaliśmy się wybudować dodatkowe 75 tys. mieszkań. Ustawa o zasobach własnych UE, to także wszystkie środki unijne, a więc 770 mld zł; większa proporcjonalnie część tej kwoty mogłaby zostać przeznaczona na różnego rodzaju inwestycje w pierwszych 3-4 latach - mówił później we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Przeciwko przyjęciu planu odbudowy jest niezmiennie jeden z koalicjantów Zjednoczonej Prawicy, czyli Solidarna Polska. Stąd konieczność szukania przez rząd głosów poparcia dla KPO.