Ministerstwo zdrowia skierowało w poniedziałek do konsultacji projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Reklama

Jakie zmiany?

W uzasadnieniu projektu podano, że konieczność zmiany rozporządzenia, w zakresie okresów zakończenia izolacji, wynika ze zgłoszonych rekomendacji przez Radę Medyczną przy Prezesie Rady Ministrów, w związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną.

Przewiduje on, że zakończenie izolacji po COVID-19 będzie mogło nastąpić m.in. po 24 godzinach bez gorączki, bez używania leków przeciwgorączkowych i z poprawą kliniczną, ale nie wcześniej niż po 10 dniach, od wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi.

Reklama

Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ze względu na konieczność pilnego wdrożenie rozwiązań zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Rada Medyczna nic nie wie

W uzasadnieniu Ministerstwo Zdrowia powołuje się na rekomendacje Rady Medycznej. Zaprzecza temu w rozmowie z Radiem ZET prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, profesor Robert Flisiak.

- Jestem właśnie z dwoma innymi członkami Rady Medycznej. Nie przypominamy sobie konsultacji ws. izolacji domowej, nikt nas nie pytał o takie rzeczy. To jest projekt ministerstwa, nie przypominam sobie, żeby był konsultowany. Żebym mógł się ustosunkować, musiałbym dokładnie się z nim zapoznać - mówi prof. Flisiak.