De Bolle, komentując raport, który unijna agencja przedstawia raz na cztery lata, powiedziała, że system walki z przestępczością zorganizowaną i przemytem narkotyków jest w UE "bliski załamania".

Reklama

Mafia rośnie w siłę

- Poważne zorganizowane grupy przestępcze stały się silniejsze (...) i musimy uznać walkę z nimi za priorytet Europy. Potrzebne są wspólne akcje - podkreśliła De Bolle.

Gangi i kartele zamierzają wykorzystywać legalne firmy, które stoją na krawędzi bankructwa z powodu kryzysu wywołanego pandemią, jako fasadowe spółki do prania pieniędzy. Około 80 proc. zidentyfikowanych organizacji przestępczych infiltruje legalne biznesy - głosi raport Europolu.

Reklama

Szefowa agencji dodała, że gangi są np. zainteresowane przejmowaniem upadających ze względu na restrykcje sanitarne restauracji.

Bezprecedensowa skala przemytu kokainy?

De Bolle podkreśliła, że skala przemytu kokainy do Europy "jest bezprecedensowa" i powoduje kolosalny wzrost korupcji w Unii, co "dotyczy wszystkich - od pracowników doków po polityków".

Reklama

Kokaina szmuglowana do Europu z Ameryki Łacińskiej daje kartelom wielomiliardowe zyski, a pieniądze te są wykorzystywane do "infiltrowania gospodarki UE, jej instytucji publicznych i społeczeństw" - ostrzegła De Bolle.

Ważnymi punktami przerzutu kokainy są porty w Antwerpii, Hamburgu i Rotterdamie. W lutym holenderskie i niemieckie służby przejęły tam transport 23 ton narkotyku. W marcu belgijska policja przechwyciła w Antwerpii 17 ton kokainy i aresztowała 48 osób.

Przemyt narkotyków doprowadził do wzrostu przemocy i szczególnie okrutnych przestępstw; członkowie organizacji przestępczych w UE "nie boją się teraz wykorzystywać broni, granatów ręcznych ani tortur" - dodała szefowa Europolu.

Wzrost cyberprzestępczości

Gangi "z łatwością przystosowują się do pandemii" i wykorzystują społeczne lęki i potrzeby - powiedziała De Bolle w wywiadzie dla AFP. - Na początku (pandemii) nastąpił wzrost sprzedaży sfałszowanych preparatów odkażających i masek. Teraz widzimy, jak rośnie handel fałszywymi szczepionkami i domowymi zestawami testów (na Covid-19) - dodała.

Europol zwrócił też uwagę w raporcie, który przedstawiono w poniedziałek w Lizbonie, na wzrost cyberprzestępczości, włącznie z fałszerstwami inwestycyjnymi i wykorzystaniem złośliwych oprogramowań do kradzieży danych lub wymuszeń haraczu, a także handlem online pornografią dziecięcą.

De Bolle podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że rosnące ryzyko, jakie w UE stwarza przestępczość zorganizowana wymaga połączonych działań policji krajów unijnych, nowej polityki bezpieczeństwa i zmodyfikowania działań agencji za nią odpowiedzialnych.