Władze wezwały mieszkańców do zachowania spokoju i trzymania się z dala od ognia. Czterech mieszkańców doznało poparzeń i jest leczonych w szpitalu regionalnym w Indramayu - podaje agencja AP. Przedstawiciele państwowego koncernu naftowego Pertamina przekazali, że przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, ale w czasie, gdy wybuchł, wystąpiły wyładowania atmosferyczne i ulewny deszcz. Wyłączyliśmy rafinerię, aby kontrolować przepływ ropy i powstrzymać pożar przed rozprzestrzenianiem" – przekazał w oświadczeniu przedstawiciel Pertaminy, Ifki Sukarya. Na materiałach filmowych, jakie pojawiły się na portalach społecznościowych, widać, że ogień objął sporą część infrastruktury rafinerii.

Reklama

Na miejscu znajdują się ekipy ratunkowe i straż pożarna. Nie ma żadnych informacji o ofiarach; na obecnym etapie nie sposób też ocenić rozmiarów zniszczeń.

Rafineria o strategicznym znaczeniu

Szef straży pożarnej w Indramayu, Joni Takarasel, powiedział dziennikarzom, że według niego pożar wybuchł po północy czasu lokalnego. Dodał, że państwowa straż pożarna wysłała na miejsce pięć wozów strażackich. Tylko pięć, ponieważ koncern Pertamina ma własną, doskonale wyposażoną służbę pożarniczą - zaznaczył. [Zapewniamy im tylko wsparcie, na tzw. drugim pierścieniu wokół pożaru - wyjaśnił.

Rafineria RU VI Balongan została oddana do użytku w 1994 r. jako jedna z sześciu rafinerii, którymi dysponuje koncern Pertamina. Rafineria ta ma strategiczne znaczenie, zapewnia bowiem zaopatrzenie w paliwa stołecznego obszaru metropolitalnego Dżakarty oraz całej prowincji Jawa Zachodnia, gdzie koncentruje się życie gospodarcze i przemysł Indonezji. Surowiec przetwarzany w rafinerii Balongan pochodzi z pól naftowych w prowincji Riau w środkowej części Sumatry.