- Musimy być przygotowani na dalsze wzrosty zachorowań na COVID-19 w przyszłym tygodniu. Nie jesteśmy jeszcze pod szczytem nawet tej trzeciej fali, dlatego tak ważne jest, byśmy zachowali odpowiedzialność w najbliższych dniach – powiedział w piątek w czasie briefingu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Reklama

Transmisja szczepu brytyjskiego

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 25 998 osób. Zmarło 419 chorych – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. W Polsce od początku epidemii zdiagnozowano ponad 2 mln chorych na COVID-19.

- Mamy transmisję wirusa w wersji brytyjskiej na poziomie 60 proc. To jest obraz, jak szybko nasze lekceważenie może doprowadzić do jeszcze drastyczniejszego wzrostu liczby zakażonych – powiedział Andrusiewicz.

Co z brakującymi maseczkami?

Rzecznik MZ dodał, że mieszkańcy 12 województw, które do tej pory nie otrzymały maseczek, wkrótce je dostaną.

- To jest 112,5 mln masek, które od poniedziałku systematycznie będziemy wydawać do kolejnych województw – mówił rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że przewidziano cztery maski na każdego mieszkańca.

- Przestańmy nonszalancko chodzić po ulicach z maseczką zsuniętą na brodę, bądź bez maseczki – zaapelował jednocześnie Andrusiewicz.