Natomiast na kolejną kadencję wybrany został były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

Reklama

Byli politycy weszli do liczącej 11 osób rady w charakterze niezależnych dyrektorów. Na czele rady stał dotąd Schroeder, który jest również szefem rady spółki NordStream AG. Dotychczasowe wynagrodzenie członków rady dyrektorów wahało się dotąd między 530 tys. i 600 tys. dolarów rocznie.

Kneissl była szefową MSZ Austrii w latach 2017-2019 z nominacji skrajnie prawicowej Wolnościowej Partii Austrii (FPOe). Zasłynęła m.in. zaproszeniem Putina na swój ślub w 2018 r., z którym zatańczyła na przyjęciu weselnym.

Schroeder i Kneissl nie są jedynymi obcokrajowcami w radzie dyrektorów Rosnieftu. W jej skład wchodzą również były szef koncernu BP Robert Dudley, obecny szef BP Bernard Looney, przedstawiciele katarskiego państwowego funduszu inwestycyjnego Faisal Alsuwaidi i Hamad Raszid al-Mohannadi oraz prezes spółki Nordstream AG Matthias Warnig i wieloletni szef banku Barclays Hans-Georg Rudloff.

Reklama

Władze Rosji w radzie reprezentują wicepremier Aleksandr Nowak, doradca prezydenta ds. gospodarczych Maksym Oreszkin oraz prezes Rosnieftu Igor Sieczyn.