Na stronie Pentagonu czytamy, że pakiet "potwierdza zaangażowanie USA w dostarczenie broni obronnej Ukrainie, by umożliwić jej skuteczniejszą obronę przed rosyjską agresją". Wsparcie ma zostać przekazane w ramach programu USAI (Ukraine Security Assistance Initiative). Obejmuje ono m.in. dwie uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI, radary przeciwartyleryjskie i sprzęt do wspierania wojskowej opieki medycznej. Pozostałe przewidziane na rok fiskalny 2021 150 mln USD wsparcia dla Ukrainy w ramach USAI zostanie przyznane, gdy Pentagon wraz z Departamentem Stanu potwierdzi, że Ukraina "poczyniła odpowiednie postępy w zakresie kluczowych reform obronności" - głosi oświadczenie ministerstwa obrony USA.

Reklama

Resort zachęca Ukrainę do "kontynuowania reform, które wzmacniają cywilną kontrolę nad wojskiem", "promują większą przejrzystość i odpowiedzialność w przemyśle obronnym" oraz "modernizują sektor obronny w innych kluczowych obszarach zgodnie z zasadami i standardami NATO".

Co Ukraina dostała już od USA?

W 2018 roku Ukraina otrzymała od USA przeciwpancerne systemy kierowane Javelin oraz dwa kutry patrolowe typu Island. Stany Zjednoczone przekazują Ukrainie uzbrojenie w związku z ciągnącym się od pięciu lat konfliktem ze wspieranymi przez Kreml separatystami w części obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju.

Ogłaszając pakiet Pentagon przypomniał, że Stany Zjednoczone od 2014 roku przeznaczyły ponad 2 mld USD na pomoc dla Ukrainy. Waszyngton dalej zamierza wspierać Kijów "we wdrażaniu reform realizujących euroatlantyckie aspiracje na rzecz bezpiecznej, dostatniej, demokratycznej i wolnej Ukrainy" - podkreślono w dokumencie amerykańskiego ministerstwa obrony.