Badania portalu money.pl szacują przeciętny miesięczny zarobek rolnika na poziomie 3,5 tysięcy złotych - o 500 złotych więcej niż wynosi średnia krajowa. "Koniec mitu o <biednej wsi> to efekt wysokich cen żywności i unijnych dopłat" - mówią eksperci.

Gospodarstwo sadownicze Franciszka Winkowskiego w Grzebieńsku niedaleko Poznania produkuje ponad dwadzieścia odmian jabłek. By móc je sprzedawać przez cały rok, Winkowski zainwestował w nowoczesne komory chłodnicze oraz komory z kontrolowaną atmosferą. "Dzięki temu ubiegły rok zakończyliśmy z blisko o jedną trzecią wyższym dochodem niż rok 2006" - przyznaje w rozmowie z DZIENNIKIEM.

Takich gospodarstw, które coraz lepiej dają sobie radę, jest z roku na rok w Polsce więcej. Sondaż money.pl pokazuje, że zarobki rolników w ostatnich trzech miesiącach 2007 r. rosły najszybciej - o blisko 17 proc., a eksperci dodają, że branża wyszła z kryzysu, który rozpoczął się pod koniec lat 90. Tylko po części tłumaczą to dopłatami. Fenomen w większości rolnictwo zawdzięcza nowym unijnym rynkom i potężnej zmianie cywilizacyjnej.

"Obserwujemy na wsi poważne zmiany" - mówi DZIENNIKOWI socjolog Grzegorz Świerk. Według niego, tradycyjne "samo żywiące" się gospodarstwa zastępują rolni producenci skoncentrowani na konkretnych uprawach i traktujący je jak biznes. To spóźniona o kilkadziesiąt lat rewolucja agrarna. "Podobne procesy zachodziły w największych rolniczych krajach Unii: Hiszpanii, Włoszech czy Francji" - mówi.

Zmiany, które są zauważalne dla socjologów i ekonomistów, rzecz jasna najmniej chętnie dostrzegają sami rolnicy.

Według czerwcowego badania CBOS, tylko 21 proc. spośród nich twierdzi, że zarabia dobrze. Narzekają nawet wielkie postaci rynku. "Połowę produkcji wysyłamy do Unii, ale kurs funta spadł i już nam się tak nie opłaca" - mówi DZIENNIKOWI Łucja Przymierska z 18 hektarowego gospodarstwa, które rocznie produkuje 8 tys. ton pomidorów i ogórków. Jeżeli wziąć średnie ceny obu warzyw, roczny przychód jej firmy wynosi co najmniej 20 milionów złotych.

p

3488 - tyle średnio zarabiał brutto polski rolnik pod koniec 2007 r.

589 - tyle złotych więcej od przeciętnego pracownika zarabia miesięcznie rolnik

17 - o tyle procent zwiększyły się w ciągu roku zarobki rolników

2 mln 94 tys. - tyle osób było zatrudnionych w rolnictwie w 2004 r.

2 mln 150 tys. - tylu rolników pracowało w 2007 r.

17,2 mld euro - tyle dostanie polskie rolnictwo w latach 2007 - 2013 w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

5,5 - o tyle procent wzrosły ceny żywności w UE w zeszłym roku

6,6 - o tyle procent w tym samym okresie wzrosły ceny żywności w Polsce

9,91 ha - tyle powierzchni ma statystyczne polskie gospodarstwo

0,34 ha - o tyle zwiększyło się w ciągu zeszłego roku statystyczne polskie gospodarstwo