Dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark Anna Gawryszczak poinformowała, że "spółka mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musiała podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia". Fabryka zatrudnia 1600 osób.

Reklama

Po uzgodnieniach z lokalnymi związkami zawodowymi, poinformowaliśmy pracowników, że redukcja zatrudnienia w IKEA Industry Wielbark będzie dotyczyć 150 osób- wyjaśniła.

Dodała, że "IKEA przestrzega wszystkich wymogów prawnych i stara się zrobić więcej, niż wymaga od niej prawo w tym zakresie"

Pracujemy nad planem, w którym uwzględniamy indywidualne potrzeby pracowników dotkniętych tą sytuacją. Naszą ambicją jest pomóc im w znalezieniu nowej pracy lub przekwalifikowaniu się- wyjaśniła dyrektor Gawryszczak.

Jak oceniła, "pandemia Covid-19 zmieniła życie wszystkich, jako osób prywatnych, członków rodzin, pracowników i pracodawców".

IKEA Industry Wielbark obecnie dostosowuje poziom produkcji do nowej rzeczywistości i do zmniejszonego popytu, związanego głównie z tzw. lockdown w wielu krajach. Zmniejszyliśmy tempo produkcji i wprowadziliśmy tymczasowe przestoje. W warunkach ograniczonej produkcji, prowadzimy działania związane z usprawnieniami i organizujemy szkolenia dla naszych pracowników - wyjaśniła.

Dodała, że IKEA wprowadziła również modele wynagrodzeń, które zapewniają stabilność dochodów pracowników w niepewnych czasach pandemii. Wskazała, że "IKEA optymistycznie patrzy w przyszłość i powoli zwiększa produkcję".

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie Beata Januszczyk poinformowała, że zwolnieni pracownicy IKEA będą mogli liczyć na wszelkie wsparcie z strony urzędu pracy. Chodzi o pomoc w znalezieniu pracy, doradztwie czy przekwalifikowaniu się.

Ostatnie duże zwolnienia w okolicy Szczytna dotyczyły pracowników likwidowanego zakładu mebli FS Favorit. W 2014 roku pracę straciło w nim 340 osób. Fabryka Mebli FS Favorit Furniture Szczytno należała do kilkudziesięciu producentów mebli skupionych w międzynarodowej grupie IMS Szwajcaria. Była jednym z największym pracodawców w rejonie Szczytna i w województwie warmińsko-mazurskim. Zwolnieni wówczas pracownicy znaleźli pracę w okolicznych zakładach związanych z branżą meblarską.