Kierowcy coraz częściej leją do baków olej napędowy (ON), zwany popularnie dieslem. Przemysł też częściej sięga po olej. Rezultat? Sprzedaż ON skoczy u nas w tym roku o 20 procent - prognozują specjaliści.

Reklama

Co nakręca popyt na diesla? Po pierwsze - szybko rozwijająca się gospodarka, w tym transport międzynarodowy korzystający z dieslożernych ciężarówek. Po drugie - z roku na rok rośnie liczba aut z silnikami wysokoprężnymi. Potwierdza to branża motoryzacyjna - odnotowuje "Puls Biznesu".

Samochody z silnikami Diesla stanowiły aż 40 proc. wszystkich sprzedanych do końca października. W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku, ich sprzedaż wzrosła o blisko 40 proc. - potwierdza Wojciech Drzewiecki, prezes firmy Samar monitorującej krajowy rynek motoryzacyjny.

To jeszcze bardziej napędza popyt na ON. W 2008 roku jego zużycie wzrośnie do około 13 milionów m. sześć. - szacuje dla "Pulsu Biznesu" Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.