W obliczu możliwych komplikacji należy ustabilizować wzrost, promować reformy i rozwój wysokiej jakości oraz radzić sobie z zagrożeniami – powiedział Li.

Reklama

W przyszłym roku rozwój gospodarki naszego kraju może się znaleźć pod większą, skierowaną w dół presją i zmierzyć z bardziej skomplikowaną sytuacją - przestrzegł chiński premier. Zapewnił, że mimo trudności Chinom uda się osiągnąć najważniejsze cele gospodarcze zakładane na rok bieżący.

Tempo wzrostu spadło w Chinach w trzecim kwartale br. do 6,0 proc. PKB, co jest najniższą wartością odnotowaną od ponad 27 lat. Gospodarka ChRL wciąż utrzymuje się jednak na kursie wytyczonym przez władze, które określiły cel wzrostu na cały 2019 rok w granicach 6-6,5 proc.

Produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna rosły w Chinach w listopadzie szybciej od oczekiwań, co komentatorzy wiązali z podjętymi przez władze środkami stymulacji popytu. Pojawiły się również sygnały łagodzenia napięć w relacjach handlowych pomiędzy Chinami a USA.

Urzędnicy z obu krajów doszli niedawno do porozumienia w sprawie tekstu "pierwszego etapu” umowy, mającej zakończyć trwającą od ponad półtora roku wojnę handlową. Obie strony są ze sobą w kontakcie w sprawie podpisania dokumentu – powiedział w czwartek rzecznik chińskiego ministerstwa handlu Gao Feng.

Według źródeł agencji Reutera chińskie władze planują ustalić cel wzrostu na 2020 rok na poziomie około 6 proc. i oprzeć się na zwiększeniu rządowych wydatków na infrastrukturę, by uniknąć poważniejszego spowolnienia.