Koszty pracy i wysokie podatki to dwie najważniejsze przeszkody w prowadzeniu firmy. Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie DGP i radia RMF. Obie bariery na pierwszych miejscach stawiają zarówno osoby, które prowadzą własny biznes, jak i ogół ankietowanych. Choć przykładają do nich nieco inną wagę.

Reklama

Wśród ogółu ankietowanych 45 proc. wskazało koszty pracy jako barierę w prowadzeniu biznesu. Wśród samych przedsiębiorców było to 73 proc. Podobne było zróżnicowanie w odpowiedzi, że barierą są wysokie podatki czy w trzeciej najpopularniejszej kategorii: nieufność administracji.

– Dziwi mnie, że ludzie uważają, iż podatki płacone przez przedsiębiorców są wysokie. Prowadzący działalność są zwykle na 19-proc. stawce liniowej, to nie jest dużo. Być może te oceny biorą się z faktu, że wśród obciążeń jest też ryczałtowy ZUS, który powoduje, że dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które zarabiają niewiele, klin podatkowy rzeczywiście robi się wysoki – komentuje Bartłomiej Gola, partner zarządzający, twórca SpeedUp Venture Capital Group.

Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna

CAŁY TEKST CZYTAJ W INTERNETOWYM WYDANIU "DGP">>>