W lipcu zostanie zorganizowane pierwsze spotkanie, gdzie formalnie zawiąże się ten podmiot – zapowiedział Romańczuk w sobotę w drugim dniu Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach.

Reklama

Powiedział, że powstanie grupy „ma na celu wspieranie polskiego rolnictwa”.

Utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej – narodowego holdingu, którego zadaniem ma być stabilizacja, promocja i regulacja rynku rolno-spożywczego zostało zapowiedziane w 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Szef resortu rolnictwa podkreślił w sobotę, że paradygmatem polityki PiS jest utrzymanie jak największej liczby gospodarstw rolnych, także tych najmniejszych. Dodał, że właśnie takich gospodarstw powinno pozostać jak najwięcej.

Ale także one muszą produkować żywność wysokiej jakości, przede wszystkim na rynki lokalne - mówił minister.

Minister powiedział, że w związku z panującą suszą, komisje wojewódzkie już teraz szacują straty, jakie ponieśli rolnicy. Zapewnił, że nie zostaną oni bez pomocy państwa.

Ardanowski przypomniał, że od sierpnia ruszą dwa programy skierowane do rolników. Jeden z nich ma wspierać budowę małej retencji na obszarach wiejskich. Budżet pilotażowego programu to 100 mln euro, a gospodarstwa będą mogły liczyć na wsparcie rzędu 100 tys. zł.

Drugi program - z budżetem 300 mln zł - przeznaczony jest na dopłaty do zakupu nawozów wapniowych, które mają pomóc w regeneracji gleb.