"Z podsumowania danych REGON za drugą połowę 2018 r. wynika, że w Polsce miejsce jednej zamkniętej mikrofirmy zajmują dwie nowo otwarte. Ten stosunek nigdy w publikowanej elektronicznie od 2012 r. historii rejestru REGON nie był tak wysoki" - podkreślili autorzy indeksu.

Reklama

Jak zaznaczono, w okresie styczeń luty 2019 r. w Polsce przybywało średnio 916 jednoosobowych firm dziennie, a rok wcześniej w tym samym czasie - 905. "To o 130 -150 nowych pomysłów na biznes więcej niż 5 czy nawet 2 lata temu" - wskazano.

Na niższym niż w latach poprzednich poziomie utrzymuje się też liczba wyrejestrowanych z rejestru REGON jednoosobowych działalności gospodarczych. "W lutym br. wyniosła jedynie 13,2 tys." - wskazano w badaniu.

Prezes Tax Care Adam Głos komentując najnowszy indeks przedsiębiorczości, który mierzy poziom satysfakcji z pracy najdrobniejszych przedsiębiorców i pracowników etatowych oraz bada chęć zakładania własnej firmy, wskazał, że satysfakcja z pracy mikroprzedsiębiorców jest dwa razy wyższa niż pracowników etatowych.

Jak zaznaczył prezentujący wyniki indeksu Marek Sikorski z Tax Care, zadowolenie z pracy odczuwa "co czwarty etatowiec"; w przypadku właścicieli jednoosobowych firm to 55 proc. przedsiębiorców, a samozatrudnionych - 67 proc.

Własna firma przynosi też dwa razy większą satysfakcję, która nie wynika wyłącznie z zarobków. "Zarobki jako jeden z trzech najbardziej lubianych aspektów swojej pracy wymieniło 36 proc. pracowników etatowych i zaledwie 16 proc. samozatrudnionych. W ich przypadku zarobki były dopiero na 4. miejscu" - wskazano. Dodano, że osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej doceniają w swojej pracy: wyzwania (36 proc.), relacje z ludźmi (32 proc.), komfort pracy (26 proc.). - Natomiast aż 45 proc. badanych pracowników etatowych zdecydowanie na pierwszym miejscu stawia warunki pracy. Lubi swoją pracę za zarobki, unormowany czas pracy, możliwość wykonywania wyuczonego zawodu i możliwość pracy zdalnej - wyliczył Sikorski.

Prezes Głos zwrócił uwagę, że "wbrew panującym poglądom" odsetek osób "przymuszanych do samozatrudnienia jest zaskakująco niski". Jak podano, siedmiu na 10 samozatrudnionych nigdy nie spotkało się z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy lub potencjalnego pracodawcy. Dwóch na 10 spotkało się jedynie z taką sugestią, a tylko jeden na 10 otrzymało od pracodawcy "propozycję nie do odrzucenia".

Reklama

Jak podkreślił Sikorski, odsetek "zmuszanych do przejścia na działalność gospodarczą wśród pracowników etatowych jest jeszcze niższy niż u samozatrudnionych". Z namową przejścia na działalność ze strony pracodawcy nigdy nie spotkało się 88 proc. etatowców, dla 7 proc. pracowników etatowych była to "jedynie sugestia", a 5 proc. - usłyszało taką propozycję.

Z badania wynika, że 95 proc. mikroprzedsiębiorców zakłada w najbliższych 12 miesiącach rozwijanie firmy lub utrzymanie jej na obecnym poziomie, a ograniczenie działalności lub likwidację deklaruje niespełna 4 proc. badanych. Na rozwój częściej nastawieni są przedsiębiorcy młodsi (35 proc. ludzi w wieku do 45 lat) i osoby z wyższym wykształceniem (36 proc.). Grupą najmniej usatysfakcjonowaną z pracy oraz najrzadziej planującą rozwój firmy są prowadzący działalność w małych miasteczkach (poniżej 50 tys. mieszkańców).

Badanie "Indeks Przedsiębiorczości Tax Care 2019" przeprowadzono metodą CATI w marcu 2019 r. na próbie 850 pracujących. W składzie próby uwzględniono 550 osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz 300 pracujących na umowie o pracę.