Według "PB" Ministerstwo Finansów przygotowuje się do wielkiej operacji. "Zamierza uzyskać od klientów instytucji finansowych deklaracje, w jakim kraju rozliczają i płacą podatki (tzw. rezydencja podatkowa). Zaangażuje to 35 działających w Polsce banków komercyjnych, 553 banki spółdzielcze, 64 towarzystwa funduszy inwestycyjnych, 60 firm ubezpieczeniowych, 56 domów maklerskich i 49 SKOK" - czytamy.

Reklama

Jak podaje gazeta, akcja ma ruszyć do 30 czerwca. Według przedstawicieli sektora finansowego - pisze "PB" - oświadczenia (pod względem odpowiedzialności karnej) będą musiały złożyć miliony osób. "Deklaracje o rezydencji podatkowej zostaną przekazane szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (wiceminister finansów), który - na zasadzie wzajemności - będzie mógł dzielić się informacjami z fiskusami krajów unijnych oraz spoza UE (m.in. z Ukrainy), których obywatele (rezydencji podatkowi) funkcjonują w Polsce" - podkreśla dziennik.

Międzynarodowa wymiana takich informacji ma służyć - jak cytuje "PB" - "uszczelnianiu systemów podatkowych i walce z oszustwami podatkowymi".