"Obecnie oceniane są oferty, które wpłynęły w ramach trzech ogłoszonych przez Porty Lotnicze przetargów" – powiedział Rudzki. Dodał, że w przypadku większości z tych zamówień rozstrzygnięcie powinno nastąpić w styczniu przyszłego roku. W poniedziałek odbyło się otwarcie ofert w przetargu na wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno–użytkowym budowy nowego terminala dla lotniska Radom-Sadków. Jak poinformował rzecznik, PPL zamierza wydać na to zadanie ponad 5,6 mln zł.

Reklama

Na przetarg wpłynęły cztery oferty w wysokości od ponad 1,8 mln zł do blisko 15 mln zł. Drugie zamówienie dotyczy dwóch zadań. Pierwsze to opracowanie dokumentacji projektowej dla lotniska Radom-Sadków w zakresie dróg kołowania oraz płyt postojowych. PPL zarezerwował na ten cel 6,2 mln zł. Na przetarg wpłynęły dwie oferty w kwotach: jedna na ponad 6,1 mln zł i druga na przeszło 6,9 mln zł.

Drugie przedsięwzięcie w ramach tego samego przetargu dotyczy wykonanie projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców towarzyszących lotniku. PPL zamierza przeznaczyć na ten cel przeszło 2,4 mln; wpłynęły trzy oferty w wysokości od ponad 1,6 mln zł do prawie 5 mln zł.

Trzeci jest związany z wykonaniem projektu budowlanego wraz z programem funkcjonalno-użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych. Chodzi o dodatkowe budynki administracyjne, np. dla potrzeb Służby Granicznej. PPL planował wydać na to zadanie blisko 3,2 mln zł. Do przetargu zgłosiły się dwa podmioty. Jedna oferta opiewa na ponad 1,5 mln zł, druga – na przeszło 4,6 mln zł.

Czwarty przetarg dotyczy projektu przebudowy i wydłużenia drogi startowej wraz z oświetleniem nawigacyjnym, budowy świateł podejścia na obu kierunkach drogi startowej oraz budowy systemu ILS. PPL czeka obecnie na zgłoszenia od potencjalnych wykonawców. Otwarcie ofert jest zaplanowane na 21 grudnia. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze kupiło lotnisko w Radomiu za 12,7 mln zł, po tym jak w połowie września radomski sąd ogłosił upadłość spółki Port Lotniczy Radom. Ze wstępnych szacunków wynika, iż w pierwszej fazie inwestycja PPL na radomskim lotnisku pochłonie ok. 425 mln zł, a docelowo nawet 1 mld zł.