Premier na czwartkowej konferencji prasowej wskazywał, że zadaniem elit, które uczestniczą w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jest zajęcie się nierównowagą w dzisiejszym świecie. Morawiecki przywołał opublikowany w poniedziałek raport organizacji Oxfam, który wskazuje, że zdecydowana większość, bo aż 82 procent majątku wygenerowanego w 2017 roku trafiło do 1 procenta najbogatszych ludzi. Dokument ukazuje, że w 2017 r. 3,7 mld ludzi nie powiększyło swojego majątku.

Reklama

W takich okolicznościach dyskusja nad lepszym światem, nad regulacjami, nad zasadami inkluzywnego wzrostu jest fundamentalna"- ocenił. Polska oraz Europa Centralna mają szansę pozytywnie przyczynić się do rozwoju sytuacji ekonomicznej, finansowej, akcentując to, że przypływ musi podnosić wszystkie łódki, nie zostawiać niektórych na plaży - dodał.

Premier podkreślił też, że rozwój gospodarczy, który nie włącza społeczeństwa i nie służy zwyczajnym ludziom, nie będzie zaakceptowany w ramach demokracji. Zdaniem Morawieckiego warto dziś przyłożyć ogromną uwagę do tego, żeby rozpoznać wyzwania przyszłości i tak je adresować, by ogromna większość ludzi korzystała na wzroście gospodarczym i stabilności politycznej. Według Morawieckiego, potrzebujemy dziś nowego ładu dla setek milionów ludzi na całym świecie.