Rosyjska służba weterynaryjna "Rossielchoznadzor" zakazała importu produktów spożywczych z 13 białoruskich zakładów rybnych i mleczarskich. Rosyjska inspekcja ujawniła między innymi, że białoruskie zakłady rybne wykorzystują do produkcji surowce z Łotwy i Estonii. Wobec produkcji rybnej z tych państw obowiązuje już wcześniejsze rosyjskie embargo.

Reklama

"Rossielchoznadzor" twierdzi również, że w wyniku inspekcji ujawniono fakty wykorzystania zakazanych w hodowli zwierzęcej preparatów weterynaryjnych.
Komentatorzy zwrócili uwagę, że Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wprowadziła kolejne embargo wobec białoruskich zakładów spożywczych przed zaplanowaną na przyszły tydzień wizytą w Moskwie prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Będzie to jego pierwsza zagraniczna wizyta od czasu wygrania tegorocznych wyborów prezydenckich. Kreml zapowiedział, że jednym z omawianych tematów może być kwestia powstania na terytorium Białorusi rosyjskiej bazy lotniczej. Wcześniej prezydent Łukaszenka dał do zrozumienia, że jest przeciwny takim planom.