Reklama

Nowy minister finansów zapowiada prace nad autopoprawką do przyszłorocznego budżetu. Według polityka pozwoli ona na zrealizowanie programu polityki prorodzinnej. Zmiany trafią do Sejmu w grudniu i według Pawła Szałamachy będą uchwalone w styczniu lub lutym. Źródłem finansowania mają być nowe daniny sektorowe (podatek bankowy i dla sklepów wielkopowierzchniowych), zwiększenie wpływów z dywidend czy lepsza ściągalność podatków. Szef resortu zakłada też, że w drugiej połowie przyszłego roku wzrosną wpływy VAT-u czy akcyzy. Paweł Szałamacha zapowiada też zwiększenie przyszłorocznego zadłużenia budżetu.

Według zapewnień nowego ministra dokładne deklaracje w exposé złoży za dwa dni nowa premier, Beata Szydło. Nowe osoby pojawią się także na stanowiskach wiceministrów. Minister deklaruje, że jego zespół jest już prawie gotowy. Jutro lub pojutrze odpowiednie wnioski z nominacjami powinny trafić do premier.

Reklama

Według relacji nowego strażnika finansów publicznych, ustępujący minister, Mateusz Szczurek przekazał swojemu następny informacje o najważniejszych sprawach, które trzeba kontynuować.

Reklama