W opinii rosyjskich mediów, Europa znalazła nowych dostawców ropy. Portal Lenta.ru, powołując się na własne źródła i agencję Reuters sugeruje, że Zachód systematycznie odcina się od rosyjskich surowców energetycznych.

Reklama

Według dziennikarzy portalu, światowe koncerny takie jak: Shell, Total i Eni zwiększają zakup ropy z Arabii Saudyjskiej dla swoich europejskich rafinerii. Przy tym jak podkreśla Lenta.ru, nie chodzi o jakieś antyrosyjskie nastawienie, ale o cenę surowca. Rosyjskie paliwo jest droższe i gorszej jakości. Rosyjskie media zwracają uwagę na niedawne dostawy saudyjskiej ropy do Polski, podkreślając, że Rijad upatrzył sobie Gdańsk jako port przerzutowy do krajów z wschodniej Europy. Przy tym Lenta.ru przypomina, że Moskwa była do tej pory tradycyjnym dostawcą „czarnego złota” do krajów europejskich, a Arabia Saudyjska zaopatrywała rynki amerykańskie i azjatyckie.

Cytowany przez portal szef koncernu paliwowego Rosnieft Igor Sieczyn skarży się, że Rijad sprzedał Polsce ropę po cenach dumpingowych. Taka sytuacja może skomplikować dialog Rosji z krajami OPEC. Spotkanie państw eksporterów ropy naftowej zaplanowano na 21 października w Moskwie.