Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu wsparcia dla biznesu Go Iran. Wicepremier zadeklarował, że we wrześniu odwiedzi Teheran. Przeprowadzimy wizytę wraz z rekordowo liczną misją polskich przedsiębiorców. W tej naszej ofercie będziemy rywalizować z naszymi partnerami z Europy. Do Iranu uda się około 50-60 przedstawicieli polskich firm - deklaruje Janusz Piechociński.

Reklama

Minister gospodarki przypomniał, że Iran jest dużym importerem żywności. Aż 85 proc. produktów rolno-spożywczych jest sprowadzane z zagranicy.

Polska zabiegała i cały czas prowadzi rozmowy dla zapewnienia traktatowego wsparcia polskiego eksportu rolno-spożywczego. Zdaniem Piechocińskiego jest to branża, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem irańskich przedsiębiorców.

Wicepremier liczy, że rozwój dwustronnych stosunków gospodarczych ułatwi uruchomienie połączenia lotniczego Warszawa - Teheran. O tym mają rozmawiać władze LOT - u z irańskim przewoźnikiem.

Do tej pory wymiana handlowa z Iranem była symboliczna. W 2014 roku polski eksport wyniósł jedynie niespełna 35 milionów euro a import nieco ponad 20 milionów euro. Polska jest zainteresowana współpracą z Iranem w sektorze paliwowym.

Teheran liczy na inwestycje w projekty naftowe i gazowe o wartości 185 mld dolarów w ciągu 5 lat. Iran ujawnia też plan liberalizacji zasad sprzedaży ropy. Bardziej korzystne dla odbiorców kontrakty mają zacząć obowiązywać za 2-3 miesiące. Irański minister przemysłu i górnictwa w Wiedniu mówił, że celem jego rządu będzie rozwój przemysłu wydobywczego i samochodowego.

PGNiG pytany przez IAR w zeszłym tygodniu o inwestycje w Iranie w oświadczeniu przysłanym przez biuro prasowe pisze jedynie, że koncern analizuje różne rynki, w tym azjatyckie, pod kątem możliwości prowadzenia działalności poszukiwawczo - wydobywczej. Koncern zaznacza, że taka aktywność nadal podlega sankcjom. Dlatego jest zbyt wcześnie by mówić o szczegółach potencjalnej obecności biznesowej w tym kraju.

PGNiG podpisał w 2007 roku umowę o wartości 7 miliardów dolarów z National Iran Oil Company na eksploatację olbrzymiego pola gazowego. Jego zasobność jest szacowana na 269 miliardów metrów sześciennych.

Dla porównania Polska rocznie zużywa 15 miliardów metrów sześciennych błękitnego paliwa. W 2010 roku polski koncern wycofał się z umowy.

Z kolei w maju tego roku podpisano memorandum pomiędzy PGNiG a również National Iran Oil Company Koncerny wyraziły wolę współpracy na polu naftowym wokół wysp Lavan znajdujących się w Zatoce Perskiej.