Premier przypomniała, że w połowie miesiąca rząd przedstawił założenia nowej ustawy podatkowej. - Muszą zniknąć urzędnicze absurdy zatruwające życie uczciwym przedsiębiorcom, pozostaję wierna zasadzie, że w obszarze wolności gospodarczej musimy tworzyć prawo z myślą o 99 procentach uczciwych podatników a nie o 1 procencie cwaniaków - powiedziała szefowa rządu.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: Premier po pół roku rządów rozliczy się ze swojego expose>>>

Ewa Kopacz dodawała, że najważniejsze jest by zmienić relację między urzędnikiem a podatnikiem. Jak zaznaczyła, państwo "musi zbierać, ale nie zabierać" podatki. Czasem mam wrażenie, że nie do wszystkich urzędników to dociera - stwierdziła premier.

W nowej ordynacji podatkowej rząd planuje między innymi wydłużyć czas przysługujący na odwołanie się od decyzji urzędników czy skrócić czas przedawnienia zeznania podatkowego.

Minister finansów podkreślał dwa tygodnie temu , że kodyfikacje prawa podatkowego nie zdarzają się często, bo w ciągu ostatnich stu lat w Polsce opracowano trzy ordynacje podatkowe. W najnowszej ma znaleźć się między innymi katalog praw i obowiązków podatnika. Te zasady ogólne mają rzutować na całe prawo i orzecznictwo podatkowe.

Jutro podczas konferencji prasowej premier Ewa Kopacz podsumuje pierwsze pół roku swoich rządów i powie o zrealizowaniu 50 procent zapowiedzi z expose .