"Puls Biznesu" dotarł do stanowiska rządu, opracowanego w Ministerstwie Finansów. Resort kategorycznie stwierdza, że trzeba odstąpić od prac nad propozycjami prezydenta. Wskazuje, że dokument budzi wiele poważnych wątpliwości, jest nieprecyzyjny, nie oddaje właściwie problematyki wykładni prawa oraz może spowodować wiele sporów na tle jego rozumienia i stosowania.

Reklama

Ministerstwo finansów jest zdecydowanie przeciwne projektowi Bronisława Komorowskiego, zakładającemu rewolucyjną zmianę w ordynacji podatkowej: rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść podatników (zasada in dubio pro tributario). W dokumencie, do jakiego dotarł "Puls Biznesu", resort kierowany przez Mateusza Szczurka kategorycznie stwierdza, że należy odstąpić od pracy nad propozycjami prezydenta. "Skutków projektowanego przepisu tak naprawdę nie da się przewidzieć. W skrajnie antyfiskalnym ujęciu, które przepis dopuszcza, może stanowić poważne zagrożenie dla stabilności finansów publicznych" - można przeczytać w stanowisku ministerstwa.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców pisze ostry LIST do Kopacz: Gdzie jest ustawa? >>>

Resort proponuje, by do tematu regulacji o rozstrzyganiu wątpliwości na rzecz podatników wrócić w czasie projektowania nowej ordynacji podatkowej, która ma być gotowa za dwa lata. Kancelaria Prezydenta, pytana o tę sprawę, nie opowiedziała na pytania dziennikarzy.