Grecja i pozostałe kraje strefy euro nie mogą porozumieć się w sprawie greckiego zadłużenia. Spotkanie ministrów finansów eurolandu nie przyniosło w tej kwestii żadnych rezultatów. Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Reklama

To było pierwsze posiedzenie eurogrupy z udziałem nowego greckiego ministra finansów Janisa Waroufakisa Odbyliśmy bardzo konstruktywną i pogłębioną dyskusję na temat rożnych aspektów greckiego kryzysu i tego, w jaki sposób eurogrupa może pomóc Grecji z niego wyjść - powiedział Waroufakis. Według greckiego rządu konieczna jest do tego zmiana warunków spłaty długu, który Ateny zaciągnęły w ciągu kilku ostatnich lat, a najlepiej jego umorzenie.

Kompromis z Brukselą powinien zostać zawarty do końca lutego, bo wtedy wygasa obecny program dla Grecji. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem przyznał, że podczas obrad została poruszona możliwość rozszerzenia programu, ale nie podjęto żadnych decyzji. Nie wchodziliśmy w szczegóły żadnej z propozycji, nie negocjowaliśmy zakresu programu ratunkowego, próbowaliśmy jedynie wypracować dalsze kroki - powiedział.

ZOBACZ TAKŻE: Grecki premier chce od Niemców reparacji wojennych>>>