Mimo zewnętrznych przeciwności, w 2014 r. Polska odnotowała mocny wzrost gospodarczy i w tym roku będzie podobnie. Gospodarka naszego kraju będzie rozwijała się w tempie 3,2 procent PKB. Tak wynika z zimowych prognoz gospodarczych przedstawionych dziś przez Komisję Europejską. Bruksela podniosła także prognozy dla Unii Europejskiej i strefy euro.

Reklama

Jeszcze w listopadzie Bruksela prognozowała, że wzrost gospodarczy w naszym kraju w tym roku wyniesie 2,8 procent PKB. Teraz podwyższyła swoje prognozy.
Zdaniem unijnych ekspertów konflikt rosyjsko-ukraiński i słaby popyt w strefie euro będą miały mniejszy wpływ na polską gospodarkę niż wcześniej przewidywano. Negatywne skutki sytuacji na wschodzie będą ograniczone m.in. przez skierowanie polskiego eksportu na bardziej dynamiczne rynki. Konsumpcja prywatna w naszym kraju ma rosnąć w związku ze wzrostem zatrudnienia i pensji. Deficyt w tym roku ma wynieść 2,9 procent PKB, czyli spadnie poniżej dozwolonego w Unii poziomu 3 procent.


Jeśli chodzi o całą Unię Komisja przewiduje, że wzrost gospodarczy wyniesie 1,7 procent , a w strefie euro 1,3 procent. Mimo utrzymującego się wysokiego poziomu bezrobocia oraz niskiego poziomu inwestycji Bruksela uważa, że sytuacja we Wspólnocie wygląda dziś lepiej niż można było wnioskować jesienią. W przyszłym roku - według najnowszych danych - wzrost wyniesie odpowiednio 2,1 procent w Unii i 1,9 procent w eurolandzie.

ZOBACZ TAKŻE: Prognozy dla naszej gospodarki dobre, ale poniżej oczekiwań>>>