Bruksela i Moskwa są na drodze do porozumienia w sprawie rosyjskiego embarga na unijną wieprzowinę. Chodzi o wstrzymanie przez Rosję - na początku ubiegłego roku - importu mięsa z Europy ze względu na wykrycie ognisk afrykańskiego pomoru świń na terenie Wspólnoty.

Reklama

Rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio poinformował , że po ostatnich rozmowach między unijnymi i rosyjskimi służbami weterynaryjnymi w tej sprawie można mówić o pozytywnych wynikach. Do spotkania doszło przy okazji Międzynarodowego Zielonego Tygodnia w Berlinie . Na razie nie mówiłbym jeszcze o porozumieniu, ale doszło do rozmów między służbami Komisji Europejskiej i ich rosyjskimi odpowiednikami w Berlinie.Przyniosły one pozytywnie rezultaty i powinny one pozwolić na przywrócenie unijnego eksportu niektórych produktów do Rosji. Sposób wprowadzenia w życie efektów rozmów pozostaje jeszcze do wypracowania w najbliższych godzinach i dniach - powiedział Brivio.

Komisja Europejska od początku stała na stanowisku, że restrykcje wprowadzone przez Moskwę są nieproporcjonalne do zagrożenia i dyskryminujące. Bruksela próbowała przekonać Rosję do zastosowania zasady regionalizacji, która pozwoliłaby na eksport wieprzowiny spoza terenów objętych chorobą. Gdy to nie przyniosło rezultatów Komisja zwróciła się z prośbą do WTO o rozstrzygnięcie sprawy.

ZOBACZ TAKŻE: Rosjanie szykują nowy cios w Polskę. Będzie embargo na pieczarki>>>