Ekspert energetyczny, Tomasz Chmal wskazuje, że zgoda Komisji Europejskiej na restrukturyzację górnictwa będzie konieczna.

Według niego rząd będzie uzasadniał konieczność zmian w górnictwie względami bezpieczeństwa i będzie miał rację. Tomasz Chmal podkreślił, że Komisja Europejska można jednak nie zgodzić się z tą argumentacją i stanąć na straży wspólnego rynku.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że za naprawę kopalń zapłacimy wszyscy. Według eksperta jest to cena, którą trzeba ponieść, jeżeli chcemy mieć rentowny sektor węglowy. Tomasz Chmal dodaje jednak, że potrzeba jest pewność, że zmiany zmierzają do uzdrowienia sytuacji, a nie rolowania zadłużenia i przesypywania z jednej kieszeni do drugiej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczegóły porozumienia z górnikami. Gdzie ustąpił rząd? >>>

Pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji węgla kamiennego, Wojciech Kowalczyk powiedział dzisiaj, że koszt naprawy w Kompanii Węglowej będzie wyższy o kilkanaście procent, od tego, który zapowiadano wcześniej. Do tej pory wydatki na restrukturyzację kopalń szacowano na 2 miliardy 300 milionów złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd czy zachodnia firma? Kto tworzył plan naprawczy dla górnictwa? OŚWIADCZENIE