Szefowa sejmowej komisji finansów publicznych ocenia, że nie można pomagać "W sposób nadzwyczajny" zadłużonym we frankach szwajcarskich. Krystyna Skowrońska w rozmowie w radiowej Jedynce mówi, że takie osoby miały świadomość ryzyka. Przypomina, że Sejm już wcześniej wspierał kredytobiorców, uchwalając ustawę antyspreadową.

Reklama

Według posłanki, należy zastanowić się nad rozwiązaniami wydłużającymi okres spłat kredytów. Krystyna Skowrońska zapowiedziała, że będzie się zajmować sprawą wyższych rat związanych z gwałtownym wzrostem wartości franka szwajcarskiego.

Z kolei Jacek Bartkiewicz z zarządu Narodowego Banku Polskiego wątpi, czy sprawiedliwe byłoby wspieranie kredytobiorców zadłużonych we frankach szwajcarskich. Gość radiowej Jedynki przypomniał, że takie osoby to tylko część wszystkich, którzy zadłużyli się, by kupić mieszkanie. Urzędnik podkreślił, że zadłużeni we frankach przez kilka lat korzystali z niższych rat niż spłacający dług w złotych Dodał, że "umowa kredytowa jest umową dwóch stron" które powinny negocjować jej ewentualne zmiany.

Zdaniem Jacka Bartkiewicza, można zastanowić się nad rozwiązaniami, dzięki którym byłoby możliwe wsparcie wszystkich, znajdujących się w kłopotach kredytobiorców, bez różnicy na walutę, w jakiej wzięli pożyczki.

ZOBACZ TAKŻE: Janusz Piechociński: Frankowicze nie zostaną na lodzie>>>