W sierpniu w ujęciu rocznym przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło 3,5 procent i wyniosło 3893 złotych i 23 grosze. W przedsiębiorstwach zatrudnionych było ponad 5 milionów 534 tysiące osób. To o 0,7 procent więcej niż w sierpniu ubiegłego roku.

Reklama

Analityk domu maklerskiego TMS Brokers, Marek Wołos na antenie Polskiego Radia 24 przypominał, że dane GUS są gorsze od przewidywań ekspertów, ale i te wyniki należy docenić. Ekspert dodaje jednak, że realnie nasze płace rosną bardziej niż pokazują to dzisiejsze informacje Głównego Urzędu Statystycznego. Wzrost o 3,5 procent połączony ze spadkiem poziomu cen, który w ujęciu rocznym wyniósł w sierpniu - 0,3 procent powoduje, że realnie Polaków stać na więcej.

Obecny tydzień obfituje w dane gospodarcze z Głównego Urzędu Statystycznego. Wczoraj poznaliśmy dane o sierpniowej inflacji (-0,3 w ujęciu rocznym). Jutro poznamy dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w sierpniu, a w piątek GUS opublikuje dane o koniunkturze gospodarczej i konsumenckiej.