Możliwe rosyjskie embargo na polskie mięso to niepokojąca informacja - twierdzą przedstawiciele branży mięsnej. Według agencji ITAR - TASS, Moskwa przygotowuje się do wprowadzenia zakazu importu "wszystkich rodzajów gotowych produktów mięsnych". Zakazem mają zostać objęte firmy z Polski i Litwy.

Reklama

Prezes Zarządu Związku Polskie Mięso Witold Choiński tłumaczy, że informacje przychodzące z Rosji są powodem do niepokoju dla branży mięsnej w Polsce. Jak dodaje rozmówca IAR w ostatnich tygodniach eksport mięsa z Polski powoli zaczął się odradzać. Ewentualny zakaz importu mięs do Rosji uderzyłby w branżę i w całą gospodarkę.
Według Witolda Choińskiego, sprawa może mieć podłoże polityczne, ponieważ strona polska wypełnia wszystkie zobowiązania wobec Rosji, między innymi wprowadziła specjalną strefę buforową.


Tym razem na czarną listę mogą trafić również produkty z mięsa drobiowego i wołowiny. Jednak - jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik rosyjskich służb weterynaryjnych Aleksiej Aleksiejenko - rozporządzenie nie jest jeszcze podpisane, trwa ustalanie szczegółów i na obecną chwilę nie można powiedzieć konkretnie jakiego rodzaju mięs będzie dotyczył zakaz, jeśli zostanie wprowadzony.