Rosja ogłosiła embargo na wszystkie gotowe produkty zawierające wieprzowinę. Restrykcje dotkną tylko dwa kraje Unii Europejskiej: Polskę i Litwę. Zakaz importu obowiązywać będzie od 7 kwietnia - poinformował Polskie Radio rzecznik Rossielhoznadzoru Aleksiej Aleksiejenko. Od 30 stycznia obowiązuje już embargo na mięso wieprzowe. Moskwa wprowadziła je w związku z wykryciem w Polsce i na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. W przypadku naszego kraju chodzi o dwa martwe dziki, znalezione w pobliżu białoruskiej granicy.

Reklama

Dziś rzecznik Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko poinformował, że zakaz zostanie rozszerzony na wszystkie produkty zwierające wieprzowinę.

Rossielhoznadzor podjął decyzję o wprowadzeniu od 7 kwietnia, tymczasowego ograniczenia na dostawy gotowych produktów zawierających wieprzowinę, z dwóch krajów: Litwy i Polski - stwierdził Aleksiejenko. Urzędnik dodał, że zakaz będzie obowiązywał bezterminowa. Jego zniesienie uzależnione jest od decyzji Komisji Europejskiej dotyczących regionalizacji i zasad wydawania nowych certyfikatów.