Symbol "A" oznacza wysoką wiarygodność kraju. Im dalsza litera, tym ocena tej wiarygodności jest niższa. Główny ekonomista banku Millenium w rozmowie z IAR tłumaczy, że taka ocena może mieć kilka przyczyn, wśród których znajduje się stabilny i jeden z szybszych w regionie wzrost gospodarczy oraz dobra sytuacja finansów publicznych.

Reklama

Ekspert tłumaczy, że ratingi agencji pomagają ocenić międzynarodowym inwestorom ryzyko, które muszą ponieść angażując pieniądze w danym kraju. Polska ze swoim rankingiem w opinii eksperta oceniana jest jako kraj o niskim ryzyku, w przeciwieństwie do sąsiadującej z nami Ukrainy. Ten kraj kilka dni temu od tej samej agencji otrzymał rating na poziomie CCC.

Rozmówca IAR dodaje, że zaufanie inwestorów i dobry rating sprzyjają każdej gospodarce. Wysoka wiarygodność pozwala na tańsze zadłużanie się zarówno budżetowi państwa, jak i firmom oraz samorządom.

Agencja Fitch szacuje, że polski wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku około 3 procent PKB, a w przyszłym przyśpieszy do 3,2 procent PKB. Wpływ na naszą ocenę ma mają także pieniądze z budżetu Unii Europejskiej, które mają napłynąć do nas w najbliższych latach. Podobne oceny wystawiają naszemu krajowi inne agencje: Moody's i S&P.