Do systemu zastrzegania karta przystąpiło już 20 banków, do których należy 80 proc. rynku kart, zaś do końca tego roku powinny dołączyć pozostałe instytucje, poinformował wiceprezes ZBP Mirosław Groszek.

- Rocznie notujemy ok. 1,3 mln zastrzeżeń kart płatniczych, co stanowi ok. 3 proc. w stosunku do liczby wydanych kart na rynku. Są to zarówno karty zagubione, skradzione, jak i zniszczone. Numer jest dostępny z obu typów telefonów. Jest również strona 'zastrzegam.pl', która może zastąpić telefoniczny kanał łączności - są tam zarówno instrukcje, jak i regulamin dotyczący systemu - powiedział Mirosław Groszek podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że większość banków już w I półroczu 2014 roku dołączy do tego systemu, a do końca roku będą to wszystkie banki. Plan zakłada  włączenie do systemy także SKOK-ów.

Głównym uczestnikiem ze strony zaangażowania finansowego i organizacyjnego jest Narodowy Bank Polski (NBP), który wsparł system. Do tego włączyły się dwie organizacje kartowe oraz Exatel, który udostępnił numer.

Groszek poinformował, że zamysł ZBP jest taki, aby ten system był rozszerzony i umożliwiał zastrzeganie dokumentów.