Jest coraz lepiej , ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia - takie wnioski płyną z piątego raportu specjalnego zespołu zadaniowego (Task Force) ds. Grecji. Unijni eksperci od dwóch lat pomagają władzom tego kraju postawić grecką gospodarkę na nogi.

Reklama

Eksperci chwalą Grecję przede wszystkim za coraz lepsze wykorzystywanie funduszy strukturalnych. Z dwudziestu miliardów euro przeznaczonych dla niej w unijnym budżecie, do końca września wypłacono ponad 67%. Ponadto, dzięki reformom wprowadzanym przez rząd w Atenach, już niedługo odblokowane zostaną inwestycje infrastrukturalne, warte ponad 7,5 miliarda euro.

Zdaniem ekspertów w Grecji usprawniono także walkę z uchylaniem się od podatków. Jeszcze dwa lata temu grecki fiskus stratny był około 60 miliardów euro z powodu oszustw podatkowych. Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn , komentując dzisiejszy raport , powiedział, że choć widać oznaki stabilizacji greckiej gospodarki oraz szanse na wzrost w przyszłym roku, sytuacja cały czas jest bardzo trudna, zwłaszcza dla ogromnej liczby bezrobotnych. I rzeczywiście, według danych Eurostatu, poziom bezrobocia w Grecji jest dziś najwyższy w całej Unii Europejskiej i wynosi 27,9 procent. Bez pracy jest ponad połowa młodych ludzi. Unijna grupa zadaniowa ds. Grecji ma pomóc jej walczyć także z tym problemem.