Jeden z największych ukraińskich kombinatów metalurgicznych Zaporiżstal wstrzymał eksport do Rosji. Powodem są kłopoty z odprawą celną towarów.
Chodzi o wstrzymanie eksportu 28 tysięcy ton produktów metalurgicznych. Kierownictwo kombinatu zapewnia, że jest to działanie prewencyjne, ponieważ na razie ich zakład nie spotkał się z „krytycznymi problemami” na granicy.


Reklama

O kłopotach z odprawą celną towarów ukraińscy producenci informują jednak od zeszłego tygodnia. De facto eksport do Rosji został sparaliżowany przez wyjątkowo dokładne kontrole. Eksperci w Kijowie mówią, że Moskwa chce zastraszyć ukraińskie władze, aby zrezygnowały z integracji europejskiej. Ekonomista Wiktor Lysycki podkreśla, że na razie Rosjanom nie udało się osiągnąć celu.

Jednocześnie ukraińskie władze starają się uniezależnić od dostaw gazu z Rosji. W tym roku ilość kupowanego paliwa spadła o 1/3 i w przyszłym roku ma nadal się zmniejszać. Jednocześnie Ukraińcy chcą kupować więcej gazu na Zachodzie. Reeksportowane rosyjskie paliwo, sprowadzane na przykład z Niemiec, jest tańsze niż kupowane bezpośrednio od Gazpromu.